Adattár-kereső

az adattár-kereső a megadott kulcsszóra keres az adattárban:
települések, intézmények, kronológiák, bibliográfiák, könyvek,
dokumentumok, folyóiratok, drámatár, képzőművészeti tár

Rendezvények

Vissza

Közös múltunk és sorsunk: az I. világháború

Besorolás: Kiállítás
Időpont: 2015. március 17. 17:00
Település: Zenta
Helyszín: Zentai Történelmi Levéltár (előcsarnok)
Kiállításmegnyitó

Kiállítás a dél-alföldi és délvidéki ezredek I. világháborús hadieseményeiről

A szegedi Meritum Egyesület a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és Zentai Törtönelmi Levéltár az I. világháború kitörésének századik évfordulója alkalmából a „Nagy Háborút” és az ahhoz kapcsolódó történelmi eseményeket felidéző, a hősöknek és áldozatoknak emléket állító kiállítást és tudományos programokat, előadásokat szervez 2014 szeptembere és 2015 februárja között a Vajdaságban.

A 16 tablóból álló kiállítás bemutatja a szegedi központú 46-os császári és királyi, az 5-ös magyar királyi honvéd- és a 3. magyar királyi honvéd-huszár ezredek vázlatos történetét. A kiállítás sajátossága, hogy nagyobb része a császári és királyi közös hadsereg itteni kiegészítésű alakulatainak I. világháborús hadiútjait foglalja össze. Így foglalkozik a 86. cs. és kir. gyalogezred (székhelye Szabadka), a 23. cs. és kir. gyalogezred (székhelye Zombor), a 123. cs. és kir. gyalogezred (székhelye Zombor és Szabadka), a 6. cs. és kir. gyalogezred (székhelye Újvidék), a 70. cs. és kir. gyalogezred (székhelye Pétervárad), a 26. cs. és kir vadászzászlóalj, a 8. cs. és kir. huszárezred pótteste (Szabadka) hadiútjaival.

Továbbá a Magyar Honvédség alakulatai közül a 6. honvéd gyalogezred (székhelye Szabadka), a 7. honvéd gyalogezred (székhelye Versec), a 4. honvéd huszárezred (székhelye Szabadka) hadieseményeit mutatja be levéltári dokumentumok, személyes levelezések, levéltári feltárások segítségével. Az I. világháború technikai, hadigépezeti, hadviselési újdonságaira is figyelmet fordít. Megismerteti a nehéztüzérség új eszközét, a 30,5-ös mozsárágyút, a páratlan tűzsebességű géppuskát. Szól a hadigáz első alkalmazásáról. A kiállítás anyagát megkísérli fényképek segítségével élvezetesebbé, elképzelhetőbbé tenni. A régi sajtó és a könyvek felvételeit, valamint az ezredek jelvényeinek képét is megismerheti az érdeklődő.

Az összeállítás bemutatja a frontvonal életét: az élelmezést, a harcok közötti esetleges szabad idő eltöltését, a kegyeleti tevékenységet, a hősi temetők létrejöttét. Feleleveníti röviden az egyes ezredek kiemelkedő harci eseményeit a szerb frontról, a keleti Premyśl környékéért vívott harcokat, a nyugati olasz front főbb csatáit a doberdói karszt fennsíkon, és külön figyelmet szentel annak, hogy a délvidéki ezredek a 12-ből melyik isonzói csatákban vettek rész. Több képpel is jelzi, hogy jó lenne megszervezni a 6-os magy. kir. honvédezred a máramarosi hegyekben, a Kirlibabán még látható emlékművének megmentését, felújítását.

A kiállítás szándéka az, hogy a családoknál még meglévő I. világháborús emléktárgyak, dokumentumok, fényképek, tábori levelezőlapok legalább a kiállítások idejére, akár egy külön asztali tárlóban vagy dobogóra helyezve közkinccsé váljanak. Az utolsó két tabló a Bácska hőseit, hősi cselekedeteit mutatja be.

A kiállítás rendezője dr. Tóth István szegedi történész-muzeológus, a Móra Ferenc Múzeum szakmunkatársa a helyi szervezők közreműködésével.

Frissítés időpontja: 2015-02-27