Adattár-kereső

az adattár-kereső a megadott kulcsszóra keres az adattárban:
települések, intézmények, kronológiák, bibliográfiák, könyvek,
dokumentumok, folyóiratok, drámatár, képzőművészeti tár

Rendezvények

Vissza
Frank L. Baum – Zalán Tibor: Óz, a nagy varázsló

Frank L. Baum – Zalán Tibor: Óz, a nagy varázsló



Besorolás: Színház – színjátszás – irodalom

Időpont: 2012. január 17. 19:00
Település: Újvidék
Helyszín: Újvidéki Színház
Szervező: Újvidéki Színház
Szereplők: Dorothy – Ferenc Ágota. Totó – Hajdú Tamás. Madárijesztő – Balázs Áron. Bádogember – Pongó Gábor. Gyáva Oroszlán – Sirmer Zoltán. Kapuőrző Kulcsár – Kőrösi István. Katona – Német Attila. Óz, a nagy varázsló – Huszta Dániel. Nyugati boszorkány – Elor Emina. Északi boszorkány – Figura Terézia. Glinda – Szilágyi Ágota. Varjak vezére – Crnkovity Gabriella. Farkasok vezére – Nésity Máté, f.h. Farkasok, Mumpicok, Varjak, Nyugorok, Szárnyas Majmok: Jaskov Melinda, Dévai Zoltán, f.h., Nagyabonyi Emese, f.h.,Papp Arnold, f.h., Kucsov Borisz, f.h., Nésity Máté, f.h., László Judit, f.h., LőrincTímea, f.h., Rutonić Róbert, f.h., Virág György, f.h., Czumbill Orsolya, m.v. Rendezte: Puskás Zoltán. Zeneszerzők: Andres Mariano Ortega, m.v. és Erős Ervin, m.v. Koreográfus: Bóbis László, m.v. Dramaturg: Gyarmati Kata Korrepetitor: Nemes Nagy Anita, m.v. Díszletterv: Puskás Zoltán és Szabó Attila. Jelmeztervező: Ledenyák Andrea, m.v. Ügyelő: Bíró Alekszandra. Súgó: Lovas Csilla

Az előadás támogatói: Újvidék Város Kulturális Titkársága.

Az előadásról:
Az Újvidéki Színház Óz, a nagy varázsló című előadásának két legkiemelkedőbb erénye a provokatív rendezői színrevitel és a fényes színészi teljesítmény. Az Újvidéki Színház színpadán musical formájában bemutatott Óz, a nagy varázsló, ahogyan azt Puskás Zoltán látja, tiszteletben tartja F. Baumnak az igényét, hogy egy olyan világot alakítson ki, amelyben minden szép, izgató és csodálatosan szórakoztató, ellentétben az eredeti mesével, amely félelemkeltő tanulságaival szinte rátelepszik a gyermekek lelkivilágára. Ugyanakkor Baum szóképeinek fondorlatos természetét, amely a mű időtállóságát biztosítja, Puskás nem mulasztja el úgy átformálni a saját ízlésére, hogy azok a korszerű mese, a mai zenei-színpadi utópia ismérveivé váljanak. Puskás értelmezésében Óz megszabadul háttéri irányítóitól és a mese hősei is levetkőzik tudatalatti gátlásosságukat és gúzsba kötöttségüket és máris megteremtődik a drámai színház örömteli és boldog változata, amelyben az eklektikusan tiszta zene és tánc dominál. Tehát, mindenből egy kevés és mindenből a legjobb.

A jelmezekről, persze, nem mondhatott le a rendező (a jelmeztervező Ledenyák Andrea). Jelmezei jelentős mértékben hozzájárulnak Baum népszerű műve korszerű légkörének a megteremtéséhez. Ebben a térben és légkörben kitűnően érvényesülnek Puskás meghökkentő, egyéni megoldásai. Dorothy (Ferenc Ágota) inkább már tini, mint kislány, a kansasi rónaságot a bőrén (vérmérsékletében) viseli és erre utal „turbo-fenszi” öltözéke is, ugyanakkor Totó (Hajdú Tamás) egy igazi „rockandroll” kutyus. Nem kutya, hanem kutyus, mert az Óz, a nagy varázsló mégiscsak a gyermekeknek és a fiataloknak szóló előadás. A turbo és a rock eléggé furcsa kombináció, de a szándék egyértelmű (összekötni a „háborúzó” feleket).

A különleges kapcsolatokra épül a többi rendezői leleményesség is. A Madárijesztő (Balázs Áron) úgy öltözködik, mint egy utcai gengszter, akinek a kedvenc zenéje a hipp-hopp, akinek a feje ész helyett szalmával van kitömve, akinek a szerelmi története hasonlít a szerencsétlen Bádogember (Pongó Gábor) meséjéhez, ki az olajozó kannáját italtartó kulacsként használja. A Gyáva Oroszlán (Sirmer Zoltán), még egy szereplő a túlzott elvárásokban „kiégett ” emberek közül, akire a rendező a sztár szerepét bízza, valami hasonlót,mint amilyen a szintén király Elvis is volt. Azt tudjuk, hogy ők mit keresnek, de azt, hogy ezt hol keresik, csak akkor kezdjük sejteni, amikor a rendező játékosan azt sejteti velünk, hogy az Óz ajtaján való kopogtatás méreteiben és hatásfokában az ígéret földjén való kopogtatássá alakul át, ami először csak a zöld szemüvegen keresztül válik láthatóvá, majd a Nyugat boszorkánya (Elor Emina) jóvoltából is, akinek a szintén szabadságra vágyó alattvalói fekete katonai csizmában parádéznak. Az uniformizált (politikai) gondolkodás ironikus bírálata érződik minden esetben, amikor a katonák az együttérzést, a kitartást és az univerzális emberi értékeket meg törekvéseket dicsőítik. Végezetül a rendező hazaengedi Dorothyt és Totót , függetlenül attól, hogy hol van és milyen is az a Kansas. Az előadást pedig azzal fejezi be, hogy a Madárijesztő arra ítéli Ózt (Huszta Déniel), aki korábban Johnyként volt ismert, hogy cseréljenek szerepet…

Andrés Mariano Ortega és Erős Ervin szerzeményei összecsengenek a rendező korszerű szövegértelmezésével. A zenében a melodramatikus, a „sláger-szerű” ihletettség dominál és benne van a műfajok egész spektruma a havy metaltól kezdve egészen a „big band” számokig, amelyek közül a vezértémát már a közönség is dúdolja az előadás alatt,de még utána is („Messze, messze, messze, messze…”).

Igor Burić, Dnevnik. Forrás: www.dnevnik.rs/node Fordította: Rencsár Tivadar

Az Újvidéki Színház jegyára 400 dinár, bemutatóra szóló 500 dinár; diák- és nyugdíjas jegy 300 dinár, csoportos jegy 200 dinár. Jegyek válthatók az Újvidéki Színház pénztáránál az előadás napján 16 és 19 óra között; előjegyezhetők telefonon a +38121525552 vagy 9 és 14 óra között a +381216572526-os számon, illetve e-mailben: szinhaz@eunet.rs, ujvidekiszinhaz@yahoo.com címen. A színház fenntartja a műsorváltoztatás jogát.
Újvidéki Színház

Frissítés időpontja: 2012-01-06