Adattár-kereső

az adattár-kereső a megadott kulcsszóra keres az adattárban:
települések, intézmények, kronológiák, bibliográfiák, könyvek,
dokumentumok, folyóiratok, drámatár, képzőművészeti tár

Rendezvények

Vissza

Könyvhónap 2007

Besorolás: -
Időpont: 2007. október 26. 18:00
Település: Zenta
Helyszín: Zentai Alkotóház
Délvidéki magyar képzőművészeti lexikon. Balázs-Arth Valéria Délvidéki magyar képzőművészeti lexikon című könyvének ünnepélyes bemutatója. A szerzővel, Balázs-Arth Valéria magiszterrel Gruik Ibolya újságíró beszélget. Az ünnepi könyvbemutatón jelen lesz a budapesti Timp Kiadó munkatársa. Közreműködik a zentai Kapaszkodó együttes.

„Az olvasó e szokványosnál jóval részletesebb lexikonban a lexikális adatok mellett, különleges életutakkal, kimagasló művészi pályákkal ismerkedhet meg. A bőséges adatok és szakmailag megrajzolt, néha kisebb tanulmánynak is beillő pályaképek mellett időnként az életút egyéb szempontból fontos részleteiről is olvashatunk irodalmilag igényes megfogalmazásban. A szerző számos művészről közöl újonnan felkutatott adatokat, eddig ismeretlen, lappangó műveket. Ilyen jellegű és ilyen funkciójú lexikon eddig még nem jelent meg, ezért hiánypótló műnek tekinthető a művészek, az érdeklődők számára is, a XX. századi magyar képzőművészettel foglalkozó kutatóknak pedig egy eddig szinte feltáratlan terület fontos kézikönyve.” (Dr. Baranyi Anna művészettörténész)

A lexikon a XX. századi délvidéki magyar képzőművészetet összegzi. Délvidéki, azaz történelmi Magyarország első világháború után leválasztott déli részein, majd a volt Jugoszlávia, később Szerbia, főképp a Vajdaság, Horvátország és Szlovénia területén született, élt vagy ma is ott élő, illetve onnan származó és pályájukat külföldön folytató magyar képzőművészek (festőművészek, grafikusok, szobrászok, keramikusok, iparművészek, grafikai formatervezők, díszlet- és jelmeztervezők, divattervezők, fotográfusok, stb.) életét és pályáját, valamint a délvidéki magyar képzőművészettel foglalkozó művészettörténészeket, művészeti írókat, képzőművészeti filmek rendezőit mutatja be, 402 részletes szócikkben. A kötetet Tolnai Ottó esszéje vezeti be.


Frissítés időpontja: 2009-09-08